108 raste të reja me virus

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer gjithsej 723 testime për Covid-19 dhe janë regjistruar 108 raste të reja.

Shkup – 75, Manastir – 7, Kumanovë – 6, Prilep dhe Kavadar – nga 4, Strumicë – 3, Tetovë, Gostivar dhe Ohër – nga 2, Veles, Shtip dhe Gjevgjeli – nga 1.

Nga numri total i pozitivëve (108), janë regjistruar 29 riinfeksione.

Janë regjistruar 88 pacientë të shëruar nga: Shkupi 79, Manastiri 5, Prilepi 2, Probishtip dhe Bogdanci nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit, duke u bazuar dhe në Regjistrin e Vdekjeve me diagnozë Covid-19 nga sistemi “Termini im”, nuk është raportuar për persona të vdekur.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.075.632 testime për Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 313.360, numri i të shëruarve është 303.498, numri i të vdekurve është 9.322, ndërsa numri i rasteve aktive është 540.