Vuçiç arreston kreun e partisë republikane pse kërkoi falje për krimet dhe e njohu pavarësinë e Kosovës (video)

Kreu i Partisë Republikane të Kosovës, Faton Kurti, ka publikuar një video të takimit mes tij, kreut të PR-së, në Serbi, Nikola Sandulovic dhe kreut të PR-së në Shqipëri, Fatmir Mediut.

Sipas Kurtit, ditën e sotme, Sandulovic është arrestuar nga autoritetet serbe të urdhëruar nga Presidenti, Aleksandër Vuçiç, dhe arsyeja sipas tij ka të bëjë me një deklratë që politikani ka bërë në Tiranë për kosovën.

Në videon e mëposhtme, Sandulovic kërkoi falje për gjenocidin serb kundër Shqiptarëve gjatë luftës në Kosovë si dhe deklaroi njohjen e sovranitetit të Kosovës dhe për pro-Amerikanizmin e tij të deklaruar.

Reagimi i plotë:

Sot regjimi i Vuçiçit dërgoi forcat speciale për të arrestuar Nikola Sandulovic, Kryetarin e Partisë Republikane të Serbisë.

Arsyeja e arrestimit të tij është se para pak kohësh z. Sandulovic, para Medias shqiptare kërkoi falje zyrtarisht për gjenocidin serb kundër Shqiptarëve gjatë luftës në Kosovë si dhe deklaroi njohjen e sovranitetit të Kosovës dhe për pro-Amerikanizmin e tij të deklaruar.

Republikanët e Kosovës, dënojnë ashpër këtë akt të paligjshëm dhe arrestimi i tij është kryer tërësisht mbi baza dhe motive politike.

Vucici today sent the special forces to arrest Nikola Sandulovic the President of Republican Party of Serbia!

The reason of his arrest is because short time ago Mr. Sandulovic, before the Albanian Media
declared his apologys for Serbian genocide against Albanians during the Kosovo ëar and recognize Kosovo’s sovereignty and his for his pro-Americanism.

Kosovo Republicans strongly condemn this illegal act and the arrest on purely political reason./mediafokus.info