Videoja e re tregon si e goditën raketat iraniane aeroplanin ukrainas

Pamjet u shfaqën disa orë pasi Trump zbuloi se ai ka dyshime serioze përplasja u shkaktua nga dështimi mekanik, siç kanë pretenduar zyrtarët iranianë.

“Ishte duke fluturuar në një lagje mjaft të ashpër. Dikush mund të ketë bërë një gabim,” u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të enjten. “Kam një ndjenjë që diçka shumë e tmerrshme ka ndodhur, shumë shkatërruese”.

Zyrtarët e Pentagonit kanë thënë se ata besojnë se aeroplani ukrainas shpërtheu në qiell pasi u godit nga një sistem raketash antiajrore iraniane, transmeton KosovaPress.

Videoja tregon aeroplanin në flakë në ajër para se të zbriste dhe të shpërthente në një distancë të shkurtër nga qyteti.

Nëse do të ishte e vërtetë, incidenti do të ishte jashtëzakonisht i turpshëm për Iranin i cili kishte kërkuar të shmangte vrasjen e ndokujt në sulmet e së mërkurës. Tetëdhjetë e dy nga pasagjerët e aeroplanit ishin iranianë.

Në aeroplan ishin 82 iranianë, 63 kanadezë, tre britanikë, 11 ukrainas, 10 suedezë, katër afganë dhe tre gjermanë.