Tensionet, Emiri i Katarit “fluturon” sot drejt Iranit për bisedime

Emiri i Katarit Sheik Tamim bin Hamad Al Thani do të vizitojë Iranin të dielën për të zhvilluar bisedime me zyrtarë, përfshirë Presidentin Hassan Rouhani.

Vizita në Teheran vjen në mes të tensioneve të ngritura në Gjirin Persik pas vrasjes nga SH.B.A. të komandantit të lartë iranian Qassem Soleimani në Bagdad dhe sulmet raketore hakmarrëse të Iranit në objektivat e SHBA në Irak.