Sëmundja, feja, tatuazhet – dhjetë gjërat që nuk i keni ditur për të dashurin e Dua Lipës, Anwar Hadid

Emri Anwar Hadid mund të tingëllojë i njohur për ju, veçanërisht nëse jeni i/e pasionuar pas modës ose revistave të modës. Ai është një model, personalitet televiziv, këngëtar pop që krenohet se është një yll i shfaqur në shumë revista të modës për të rinjët.

Ai lindi më 22 qershor 1999, në Los Angeles. Filloi shkollimin në Malibu, ku ishte edhe futbollist. Është një i ri ambicioz që punon gjithmonë për të siguruar atë që dëshiron të arrijë në jetë.

Njihuni më shumë me modelin Hadid duke i mësuar këto fakte interesante rreth tij.

Anwar Hadid me familjen e tij (Yolanda, Gigi dhe Bella Hadid)

1. Ai ka një sëmundje kronike ‘Lyme’

Anwar po lufton me një sëmundje kronike ‘Lyme’ së bashku me motrën dhe nënën e tij. Edhe pse anëtarët e familjes suaj kanë këtë sëmundje, nuk është e trashëgueshme, por u transmetohet njerëzve nga një kafshim i një një rriqri me këmbë të zeza. Bella dhe Anwar u diagnostikuan me sëmundjen në vitin 2013 ndërsa nëna e tyre filloi ta luftonte atë më herët. Nëna e tyre po punon shumë për të siguruar që fëmijët e saj të marrin trajtimin më të mirë të sëmundjes.

2. Ndihet rehat me vajzat përreth tij

Njerëzit përreth nesh kanë një mënyrë të veçantë për të ndikuar në interesat tona. Meqenëse ai kalon shumë kohë me nënën dhe dy motrat, Anwar është i lumtur të ketë vajza rreth tij. Nëna dhe motrat janë miket e tij më të mira.

3. Ai e do erën e eukaliptit (bimë me lule të ndezura) në mëngjes

Anwar ka një preferencë unike për aromën; e do erën e eukaliptit ose livandës në mëngjes. Aroma e këtyre luleve e kujton atë në Los Angeles, ku u rrit. Anwar tha këtë në një hotel në New York pasi kapi aromën e këtyre luleve nga jashtë. Ai e do erën aq shumë saqë mbante një tufë lulesh teksa ishte në shkollë të mesme.

4. Gjyshi i tij ishte stilist i këmishave të meshkujve

Disa nga atributet që ne kemi na janë transferuar nga të parët tanë. Në rastin e familjes Hadid, dashuria e tyre për modën ekzistonte shumë kohë para se të lindej Anwar. Ky i fundit tha se modelimi duhet të jetë në gjene sepse gjyshi i tij ishte një projektues i këmishave të meshkujve në Holandë. Ai është në rrugën e duhur për ta bërë gjyshin krenar ndërsa përpiqet të fitojë pavarësinë financiare.

5. Ai zhvilloi një interes për modën pasi motrat e tij filluan modelimin

Nuk u interesua më parë për tendencat e modës derisa motrat e tij, Gigi dhe Bella filluan modelimin. Ai nuk u rrit me rroba të dizajnuara, por më vonë ndryshoi dhe tani shkon me tendencat në industrinë e modës. Madje hartoi edhe plane për të studiuar modën, pasi është i vendosur të realizojë këtë ëndërr dhe ka filluar të punojë me agjencitë e modelimit.

6. Vlera e tij – Neto

Sipas Glamour Path, Anëar posedon 10 milionë dollarë të cilat ai i fitoi kryesisht nga modelimi. Fillimi i karrierës së tij në modelim ishte në vitin 2015 ndërsa ai po përpiqej të imitojë motrat e tij. Filloi me revistën Nylon ku fitoi popullaritetin si yll i modës dhe më vonë punoi me shumë revista të tjera. Përveç modelingut, është gjithashtu një personalitet televiziv dhe një këngëtar. Kjo nevojë për liri nga ana financiare u bë një nga forcat shtytëse që të punonte më shumë.

7. Ai i pëlqen shumë tatuazhet

Anwar-it i pëlqejnë shumë tatuazhet meqë ka edhe një numër të madh të tyre. Nëna e tij ka qenë gjithmonë në mbështetje që ai të ketë tatuazhet pasi është model, por babai i tij i ka thënë që të jetë i kujdesshëm ndaj tyre. Ai thotë se meqë nuk u thotë njerëzve se çfarë të bëjnë me trupin e tyre, nuk do të dëgjojë asnjë këshillë që ka të bëjë me tatuazhet. Ai është spontan dhe nuk planifikon simbolin që do të marrë derisa të jetë në dyqanin e tatuazheve.

8. Ai është në një lidhje me Dua Lipën

Anwar Hadid dhe Dua Lipa (Foto: Rich Fury/Getty Images)

Anwar më parë ishte takuar me Nicola Peltz në vitin 2016. Nicola është një vajzë e Nelson Peltz, një biznesmeni miliarder. Të dy më vonë u ndanë në maj të vitit 2018, dhe një muaj më vonë u shoqërua me Kendall Jenner, e cila është një nga mikeshat më të mira të Gigit. Një revistë postoi një foto ku Anwar dhe Jenner po putheshin gjatë një funksioni të stilistëve. Fotografia bëri që shumë njerëz të mendonin që dyshja ishin në një lidhje, por nuk është ashtu dhe ky tashmë po e shijon romancën me Dua Lipën, një këngëtare dhe shkruese e këngëve.

9. Ai e hodhi poshtë Islamin dhe iu bashkua Krishterimit

Fillimisht ishte musliman pasi babai i tij, Mohamed Anwar, e prezantoi fenë islame për të gjithë familjen. Sipas TR News, ai kundërshtoi Islamin dhe u bë i krishterë. Vendimi për të ndryshuar besimin e tij çoi në shumë kërcënime nga njerëzit përreth, por mbetet i rrënjosur në besimin e tij.

10. Ai gëzon një jetë private

Që nga fëmijëria, Anwar ishte më privat, por nuk mund të ruante natyrën private pasi nëna arriti në vëmendjen e popullaritetit. Është tepër vonë për të të mbajë sekrete pasi motrat e tij (Gigi, Bella), janë gjithashtu atje për t’i ekspozuar. Edhe pse tani është i famshëm, ndryshe nga të tjerët, nuk poston shpesh në mediat sociale. Fotografitë e pakta që poston janë zakonisht për shkak të dashurisë për fansat pasi ai kurrë nuk dëshiron t’i lërë në errësirë.