Rusi, 10 mijë e 161 viktima nga koronavirusi

A laboratory technician prepares COVID-19 patient samples for semi-automatic testing at Northwell Health Labs, Wednesday, March 11, 2020, in Lake Success, N.Y. The US Food and Drug Administration has approved faster testing protocols as the viral outbreak continues to spread worldwide. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms. For some it can cause more severe illness. (AP Photo/John Minchillo)

Në Rusi, numri i personave që kanë vdekur si pasojë e koronavirusit ka shkuar në 10 mijë e 161, raportuan sot zyrtarët shëndetësor.

Ata njoftuan se në 24 orët e fundit u regjistruan 6 mijë e 736 raste të reja dhe 134 viktima.

Kryeqyteti i Rusisë, Moska është goditur më së shumti nga koronavirusi./21Media

Loading...