Një zyrtar i lartë i task-forcës së SHBA-së për koronavirus është vetizoluar

Drejtori i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive të SHBA-së, Anthony Fauci është vetizoluar, së bashku edhe me dy anëtarë të tjerë të task-forcës së SHBA-së për koronavirus, pasi kanë pasur kontakt me një person të infektuar.

Fauci, 79 vjeç, ka dalë negativ në testin për sëmundjen COVID-19, por do të testohet në vazhdimësi, ka njoftuar një zëdhënës i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive.

Drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Robert Redfield, që është vetizoluar “do të punojë nga shtëpia për dy javë”, pasi ka pasur kontakt me një person në Shtëpinë e Bardhë që ka dalë pozitiv për COVID-19, ka raportuar sot Washington Post.

Edhe komisioneri në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA), Stephen Hahn, është në vetizolim, ka thënë një zëdhënës i FDA për Reuters.

Shtetet e Bashkuara janë vendi i goditur më së keqi në botë nga koronavirusi. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në SHBA janë mbi 1,3 milion të prekur nga koronavirusi dhe mbi 79 mijë persona kanë vdekur.