Kancelari i Austrisë: Erdogani po “derdh” qëllimisht mijëra migrantë drejt Evropës, nuk vijnë nga Siria

Evropa është vënë në provë pasi Turqia siguroi kalimin e lirë për valën e migrantëve që shkojnë drejt perëndimit, tha kancelari austriak Sebastian Kurz, duke përshkruar lëvizjen e Ankarasë si një “agresion ndaj BE”.

Masa e fundit e Turqisë për të lejuar migrantët të lënë territorin e saj gjatë fundjavës është një agresion “ndaj Bashkimit Evropian dhe Greqisë”, dhe gjithashtu një “provë për BE”, tha Kurz të martën.

Nëse vendet evropiane i përmbahen presionit të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, atëherë 13,000 migrantë që presin me padurim në kufirin e BE do të jenë vetëm “fillimi”, paralajmëroi kancelari austriak.

Sipas Kurz, migrantët e mbledhur në kufirin grek nuk vijnë nga pjesë të shkatërruara nga lufta në Siri – eksodi i tyre ishte “organizuar me qëllim” nga Turqia.

“Vetë Erdogan nuk kujdeset për refugjatët sepse dëshiron t’i përdorë ata ‘si një patate të nxehtë’ për pazare, një armë dhe një mjet presioni,” tha Kurz. Ai paralajmëroi gjithashtu se një krizë e re migracioni e ngjashme me atë të 2015 duhet të shmanget “me çdo kusht”, ndërsa u bëri thirrje anëtarëve të BE që t’i rezistojnë presionit të Turqisë së bashku.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, vendi i të cilët ka marrë mbi një milion azilkërkues vitet e fundit, shprehu një mendim të ngjashëm.

Ndërsa pranoi se “Turqia po përballet me një sfidë shumë të madhe në lidhje me Idlib”, ajo tha se është e papranueshme që Erdogan po shpreh pakënaqësinë e tij “në anën e pasme të refugjatëve”.

Ish-ministri i mbrojtjes i Gjermanisë dhe drejtuesi aktual i Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se lejimi i miliona migrantëve të mundshëm të hyjnë në Evropë “nuk mund të jetë një përgjigje ose zgjidhje” për problemet e Turqisë në Siri.

Ndërkohë, autoritetet greke që përpiqen të mbajnë valën në kufijtë e tyre e kanë përshkruar atë si “një pushtim”.