Italia do të rihapë baret dhe restorantet nga java e ardhshme

Bare, restorante, parukierë dhe sallonet do të rihapen në të gjithë Italinë nga 18 maj, raporton Reuters.

Autoriteteve rajonale u është dhënë fuqia për të hequr kufizimet ndaj bizneseve, të cilat fillimisht kishin qenë për shkak të rihapjes nga 1 qershori.

Masa, e njoftuar nga qeveria vonë mbrëmë, erdhi pas presionit nga liderët rajonalë që të lejohen të krijojnë planin e tyre të rihapjes.

Masat e sigurisë do të duhet të zbatohen para se të hapen institucionet, me restorante që kërkohen për të vendosur distanca prej katër metrash ndërmjet darkave, transmeton lajmi.net.

Kishte 744 raste të reja të koronavirusit në Itali të hënën – rritja më e ulët ditore që nga 4 marsi. Vdekjet u rritën nga 179 në 30,739.