Humb shtëpinë në zjarr, fiton 1 milion dollarë në lotari

Një burrë australian që kohët e fundit humbi shtëpinë e tij në zjarret shkatërruese të vendit festoi një mrekulli të enjten – një fitim lotarie prej 1 milion dollarësh australianë.

Shtëpia e një njeriu të paidentifikuar në Uellsin e Ri Jugor u dogj në fund të vitit të kaluar – dhe ai kishte frikë se nuk do të mund të rindërtohej pasi ai nuk kishte sigurim, sipas autoriteteve të lotarisë australiane.

Por ai u gëzua të enjten kur u kontaktua në punë dhe i thanë se fitoi çmimin më të lartë prej 1 milionë dollarë australianë ose rreth 690,000 dollarë amerikanë.

Fituesi – i cili dëshironte të mbetet anonim – tha se ishte i mërzitur duke ditur që tani mund të rindërtonte shtëpinë e familjes së tij të shkatërruar.

“Nuk mund të pres që të shkoj në shtëpi dhe t’i dhuroj gruas time një puthje të madhe dhe një përkëdhelje!”, tha ai.

Zyrtarët në Uellsin e Ri Jugor, ku jetoi fituesi i lotarisë, thonë se 1,870 shtëpi janë shkatërruar nga zjarret, duke pranuar se “shifra ka të ngjarë të rritet”.

Që nga e enjtja, 132 zjarre ishin ende duke djegur në rajonin e goditur keq, 55 prej të cilave ende nuk ishin shuar, thanë zyrtarët në Twitter.