Epidemia e koronavirusit merr hov në Brazil

Brazili raportoi të premten për 13,944 raste të reja me koronavirusin e ri.

Vendi më i populluar në Amerikën Latine, tani ka gjithsej 202.918 raste të të infektuarve dhe 13.933 vdekje, tregojnë të dhënat e ministrisë së Shëndetësisë.

Ekspertët thonë se Brazili është në kulmin e kurbës së pandemisë.

Megjithatë, presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro u ka kërkuar udhëheqësve të biznesit të bëjnë presion për heqjen e urdhrave të izolimit, raporton BBC.

Sipas agjencisë Reuters, Qeveria e Brazilit po shqyrton ndarjen e 2,06 miliardë dollarëve si kredi urgjente për të ndihmuar shërbimet e energjisë të goditura nga kriza e pandemisë.

Kompanitë e shpërndarjes së energjisë kanë kërkuar një paketë ndihme.