Alma zgjedhet ministrja më e re e drejtësisë në Qeverinë e Austrisë

Alma Zadic, 35 vjeçe, me origjinë nga Tuzla e Bosnje e Hecergovinës, është emëruar ministre e drejtësisë në qeverinë e re austriake, e cila u propozua nga Partia e Gjelbër, e cila nënshkroi një marrëveshje koalicioni me kancelarin Sebastian Kurz.

Partia Popullore e Kurtz fitoi zgjedhjet parlamentare të 29 shtatorit, dhe të Gjelbërit fituan një numër të konsiderueshëm vendesh në Parlament. Kurz është duke u rikthyer kështu në postin e kryeministrit, duke u bashkuar për herë të parë me të Gjelbërëtit në qeverinë austriake, konfirmuan dje drejtuesit e dy partive, shkruan reporteri.net.

Qeveria e mëparshme e Sebastian Kurz, në të cilën partia e tij ishte në koalicion me Partinë e ekstremit të djathtë Liria (FPO), ra në maj të vitit të kaluar pas çështjes Ibiza, kur një video e rrjedhur tregoi shefin e FPO-së Heinz Christian Stahni duke i ofruar tenderët një gruaje që pretendon të jetë mbesa e një oligarku rus.

Të Gjelbrit morën katër nga 15 ministritë në qeverinë e Sebastian Kurz, duke përfshirë Ministrinë e Drejtësisë e cila iu besua Alma Zadicit nga Tuzla, e cila kështu do të bëhet ministrja më e re e Drejtësisë në historinë e Austrisë. Ajo iku me prindërit e saj nga Tuzla për në Vjenë në vitin 1994, kur ishte vetëm 10 vjeç, u diplomua në Shkollën Austriake të Drejtësisë dhe më vonë studioi Universitetin prestigjioz Columbia në New York. Kur u kthye nga Shtetet e Bashkuara, ajo punoi si avokate për shtatë vjet. Për shkak të origjinës së saj, ajo ka qenë shënjestra e sulmeve verbale në të kaluarën, raporton H1. Konkretisht, në qershor 2018, kur gjatë diskutimit të saj për mbrojtjen e inteligjencës, një anëtare e Partisë Popullore u përgjigj me zë të lartë: “Ju nuk jeni në Bosnje, mos u përfshini në të”. Deputeti u identifikua më vonë si Johan Radler. Ai më vonë tha se ai nuk mendonte se ishte e gabuar dhe se ai kishte shumë pikëpamje pozitive për Bosnjën. Zadic është gruaja e parë nga Bosnja dhe Hercegovina që u zgjodh në legjislaturën më të lartë të Austrisë në zgjedhjet e vitit 2017. Tani ajo ka ndërmarrë një hap më tej duke u zgjedhur në degën ekzekutive dhe i është besuar një prej departamenteve më të rëndësishme – gjyqësori. Kur u zgjodh në parlamentin austriak dy vjet më parë, ajo tha se hyrja e saj në parlament ishte e rëndësishme jo vetëm për të, por për të gjithë njerëzit që erdhën në Austri që nuk kanë lindur në atë vend, por edhe për njerëzit nga BiH dhe ish Jugosllavia. Mediat austriake raportojnë se Zadic është në pritje të një pune jashtëzakonisht të vështirë, duke pasur parasysh që ajo nuk do të mirëpritet në sektor, pasi më parë ishte jashtëzakonisht kritike për ndjekjen penale, veçanërisht në sektorin e krimit ekonomik dhe korrupsionit.