Aksident i rëndë në Zvicër, lëndohet një shtetas nga Maqedonia e Veriut

Pasditen e së shtunës është shkaktuar një aksident masiv trafiku në Gotthardstrasse, midis Ibach dhe Seewen. Dy vetura të llojit Audi janë përplasur më njëra -tjetrën në një kthesë. Me këtë rast është plagosur një person. Drejtuesi i dyshuar i aksidentit thotë se ai nuk ishte fare në timon.

Një shofer në një Audi me autotarga të Kantonit Schwyz, hyri në korsinë e ardhshme në Gotthardstrasse gjatë rrugës nga Ibach për në Seewen rreth orës 14.30 p.m. dhe u përplas ballëpërballë me makinën e një vozitësi 18-vjeçar nga Zugi.

Por, kush e shkaktoi aksidentin frontal? Një verimaqedonas 28-vjeçar akuzohet se ka drejtuar automjetin. “Ai e mohon këtë”, shkruan policia në një mesazh, informon Shtegu.com. E gjitha kjo edhe përkundër faktit se skenat pas aksidentit thuhet se janë vëzhguar nga disa dëshmitarë. Ai pësoi lëndime të papërcaktuara gjatë aksidentit dhe u shtrua në spital nga shërbimet e urgjencës.

Njësia e zjarrfikësve në Schwyz u mobilizua për të zhdukur gjurmët e naftës së derdhur në rrugë dhe u devijua trafiku.

Një nga arsyet pse rruga ishte e mbyllur ishte sepse gjurmët në automjete duhej të siguroheshin për hetimin. Tani i takon policisë dhe prokurorëve të dëshmojnë se kush e drejtonte veturën që e shkaktoi aksidentin.