Ndërroi jetë lokja nga Srebrenica që serbët ia vranë burrin, tre djem dhe dy...

Gjatë luftërave në ish Jugosllavi kanë ndodhur shumë tragjedi, kurse më e madhja ishte ajo në Srebrenicë. Dje ka ndërruar jetë Fata Alispahiq, të...

Suedia nënshkruan zyrtarisht aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde nënshkroi të martën në mëngjes aplikimin për anëtarësim në NATO, shkruan CNN. Lëvizja shënon një hap zyrtar të...

Deti i Kuq rrezikon katastrofën

Krijesat e Detit të Kuq mund t’i mbijetojnë ndotjes lokale, por kurrë një anije 45-vjeçare të fundosur e të mbushur plot me vaj. Shkencëtarët ngrenë...

Trump niset drejt Nju Jorkut për të dalë para gjykatës

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, është nisur nga shtëpia e tij në Florida drejt Nju Jorkut, ku do t’i lexohen akuzat penale. Republikani 76-vjeçar, njëherësh presidenti...

“TIME 100”, Zelensky votohet si njeriu më me ndikim i vitit 2022

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka dalë në krye të sondazhit të vitit 2022, “TIME100”, në të cilin lexuesit votojnë se kush mendojnë se...

Tërmeti/ Erdogan: Po ndërtojmë për vëllezërit shqiptarë

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka mbajtur fjalën e tij përshëndetëse në nisje të ceremonisë për punimet për ndërtimin e 522 banesave në Laç . Kujtojmë...

Finlanda anëtarësohet në NATO, dyfishohet kufiri i aleancës ushtarake me Rusinë

Finlanda është bërë anëtarja më e re, e 31-ta, e NATO-s, pas mbajtjes së ceremonisë së pranimit të martën, 4 prill, në Bruksel. Para se...

Zelensky akuzon Rusinë për kryerjen e gjenocidit në Donbas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për kryerjen e një “gjenocidi” në rajonin lindor të Donbasit, ku qyteti i Severodonetsk po vuan...

Vdes stilisti francez i modës, Pierre Cardin

Stilisti francez i modës, Pierre Cardin, ka vdekur në moshën 98-vjeçare. Cardin është vlerësuar për revolucionarizimin e modës me modelet e tij futuriste në vitet...

Koronavirusi, 1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur në mbarë botën

Deri më tani janë 1669 viktima nga kronavirusi në mbarë botën. Ndërkohë numri i të prekurve raportohet që të jetë mbi 69 000, kryesisht viktimat...

Opinione