Ministri i Jashtëm francez Le Drian, zyrtari i parë i huaj që viziton Italinë...

Pas plot 3 muaj nga regjimi i lockdown dhe në ditën kur Italia hap kufijtë e brendshëm e të jashtëm, mbërrin për një vizitë...

Fauci e afron vaksinën në tetor-nëntor, kohë e zgjedhjeve amerikane

Drejtori i Institutit Kombëtar të Amerikës për alergji dhe sëmundje infektive, Anthony Fauci, nuk përjashton mundësinë që vaksina e koronavirusit të mund të ishte...

Dështojnë rusët, ukrainasit ua kapin sistemin e lëshimit të raketave

Ushtria ukrainase ka arritur t’ua kap rusëve një sistem për lëshimin e raketave pas një beteje mes tyre. Në një video-incizim të ushtrisë së Ukrainës,...

Nga sot Ukraina do të eksportojë energji elektrike në Evropë

Duke nisur nga dita e sotme, Ukraina do mund të eksportojë energji elektrike në tregun evropian. Lajmin e ka bërë të ditur presidentja e...

Ukraina thotë se është e gatshme të luftojë kundër Rusisë

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov tha të shtunën se Rusia – të cilën ai e përshkroi si “agresor” – nuk do të...

Peruja ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të dengës, dhjetëra mijëra të infektuar

Numri i vdekjeve nga virusi në vendin e Amerikës së Jugut është rritur në 32 këtë vit, tha të hënën Ministri i Shëndetësisë Cesar...

”Der Spiegel”: Skenarë dhe shpresa kundër COVID-19

Nuk është kënaqësi të rrish ulur gjithë ditën në shtëpi. Të mungojnë lëvizja dhe ajri i pastër, ndërkohë që fëmijët tërbohen dhe kur si...

Zelenksky: Kemi prishur planet e pushtuesve, ushtria jonë po fiton

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ushtarake të vendit kanë arritur të shënojnë disa fitore në luftimet me Rusinë në rajonin jug-lindor...

Kinë, 97 persona të vdekur brenda ditës nga koronavirusi i ri

Numri i personave që kanë vdekur si pasojë e koronavirusit të ri në Kinë ka shkuar në 97 të dielën, duke shënuar shifrën më...

Rreziku nga varianti “Delta” rikthen kufizimet në shumë shtete

Duke nisur nga kjo e premte Portugalia do të rivendosë sërish shtetrrethimin gjatë natës në të paktën 45 komuna, përfshirë Lisbonën dhe qytetin e...