Mbi 4,5 milion italianë jetojnë në varfëri

Në Itali rreth një milionë e 700 mijë familje jetojnë në varfëri ekstreme, respektivisht rreth 4,6 milion persona, thuhet në raportin më të ri...

Sulmohet me armë zjarri helikopteri në të cilin ishte presidenti i Kolumbisë

Me armë zjarri është shtënë drejt helikopterit të presidentit të Kolumbisë, Ivan Duque, derisa ishte duke udhëtuar për në Cucuta, në provincën Norte de...

Palestina reagon ndaj Pompeos lidhur me aneksimin e territoreve në Bregun Perëndimor

Zyrtarët palestinezë kanë reaguar ndaj deklaratës së sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo se Izraeli do të japë vendimin përfundimtar për aneksimin e territoreve...

Kriza ekonomike në Turqi, Erdogan ndërron ministrin e Financave

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka zëvendësuar ministrin e Financave disa javë pas trazirave ekonomike në vend ku inflacioni u rrit derisa lira ra...

Mbi 830 mijë njerëz janë larguar nga Ukraina, sipas Kombeve të Bashkuara

Afër 836 mijë veta e kanë lëshuar Ukrainën që prej Rusia ka nisur pushtimin e saj. Këtë të dhënë e ka publikuar Agjencia e Refugjatëve...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës me listë të përbashkët në zgjedhje

Partitë shqiptare në Luginën e Preshevës do të marrin pjesë me një listë të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, që do të mbahen...

Për sirianet, tërmeti më i zi se lufta

“Jemi lodhur”, është shprehur Aysha. “Për 12 vjet ne nuk kemi fjetur asnjë natë nga frika e bombardimeve, nga sulmet ajrore apo nga zhvendosja....

Trump ndalon vizat për “turizmin e lindjes”

Administrata amerikane e presidentit Donald Trump, njoftoi sot për kufizime të reja lidhur me vizat, që synojnë të parandalojnë gratë shtatzëna të udhëtojnë në...

I shpejtë dhe i lirë, në SHBA prezantohet testi i ri për Covid-19

Pas disa muajsh zhgënjim për testimin dhe vonesat, një test i ri i pështymës mund t’u japë amerikanëve një mundësi më të shpejtë për...

OBSH lajmëron se kur mund të zbulohet ilaçi funksional kundër COVID-19

OBSH ka paralajmëruar se nevojitet ende kohë për të zbuluar ilaçin funksional për luftimin e coronavirusit. Bota është “javë dhe muaj” larg nga zbulimi i...