Koalicionet politike, partitë shqiptare dhe Levica pa takat

Shkruan Hasan Jashari Tek ne ende në përdorim është paradigma e vjetër se populli duhet të dridhet para politikanëve. Vjeshta e vonë në mjedisin tonë ka...

A do gjykohet një ditë kjo klasë politike?

Shkruan: Medai Shaholli Ne shqipot e 'Severnës' shquhemi për zemërgjerësi dhe mirëkuptim në marrëdhënie me politikanët dhe pushtetin edhe kur ata nuk i mbajnë premtimet...

Zekolli: Gastajbajteri Ali Ahmeti, politikan intrigant që s’ka lidhje me çështjen shqiptare

Kolumnisti i Deutsche Wele Arsim Zekolli për Ali Ahmetin: GASTAJBAJTERI ALI AHMETI, POLITIKAN INTRIGANT QÈ SKA LIDHJE PËR ÇËSHTJEN SHQIPTARE NË MAQEDONI Kolumnisti dhe ish-ambasadori Arsim...

Rusia po e tensionin Malin e Zi përmes kishës ortodokse serbe, kurse Maqedoninë përmes...

Ylber Pilku, New York Rusia ende ka shpresë se mund ta të kthejë mbrapa anëtarësimin në NATO te Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut....

Ne duhet të qëndrojmë të bashkuar për vlerat tona dhe për paqën në Evropë

Shkruan: Rachel Galloway, Ambasadore e Madhërisë së Madhe në Maqedoninë e Veriut Sulmi i paprovokuar, i paramenduar dhe barbar i Rusisë ndaj Ukrainës e tronditi...

Sa janë të sigurta spitalet modulare në Maqedoninë e Veriut

Shkruan: Ing.dip Bedri Behadini Djegja e spitalit  modular  për sëmundje infektive COVID-19në Tetovë ku për pasojë  kemi shkrumbimin e pacientëve  nga zjarrii cili në fakt nuk...

Protesta e ditës së hënë në Kumanovë, protestë e drejtë

Protesta e ditës së hënë që do të mbahet para Gjykatës Themelore të Kumanovës, është protestë që do të mbahet përshkak padrejtësisë qe i'u...

Shqiptarët avancohen edhe duke spiunuar..!?

Shkruan: Shkëlzen Halimi Shoqëria shqiptare gjithandej hapësirave të Ballkanit, por edhe më gjerë, brenda vetes akoma ka individë që s’mund të çlirohen nga logjika e...

Sytë nga Ukraina, por në zemër të Europës ka një të kërcënuar tjetër…Kosova

Nga Vjosa Osmani, The Economist Qetësimi i autokratëve sot vetëm i trimëron nesër. Koncesionet ndaj tiranëve nuk janë kurrë të përkohshme dhe sigurisht nuk sjellin...

Kosova dhe qëndrimi nebuloz i BE-së

Xhelal Zejneli Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel është duke u shndërruar në bisedime apo në negociata ndërmjet dy palëve. Qëndrimi i qendrave politike ndërkombëtare...