Azizi i përgjigjet Kovaçevskit: Vërtetë do kemi dy blloqe në zgjedhje, LEN kundër Soravisë,...

Shkruan: Adnan Azizi, Lëvizja Besa Mirë e ka Kovaçevski! Në zgjedhje do ket dy blloqe: Lidhja Europiane për Ndryshim kundër Soravia, Eurovia, Llotaria e Rusia! Veprimet LSDM-së,...

Ju që e përqafonit djalin e Mijallkovit më 27 prill, mos pengoni lirimin e...

Mu kthye sërish dhimbja dhe revolta e 27 Prillit të përgjakshëm, deri sa po lexoj për presionet që paskan filluar ndaj Gjykatave që të...

Deputetët e Zonës 2, asnjë fjalë për deponinë në Nikushtak

Shkruan: Omer Ajdini Asnjë nga deputetët e z.z. nr. 2 nuk e tha asnjë fjalë për deponinë e egër në afërsi të fshatrave Nikushtak, Orllancë...

Serbia – i vetmi shtet evropian që nuk ka pësuar asnjë transformim demokratik

Shkruan: Xhelal Zejneli Në fillim të dhjetëvjeçarit të dytë të shekullit XX, inteligjencia serbe zhvilloi një fushatë të panjerëzishme ndaj shqiptarëve. Në këtë dance macabre...

Kosova ka një marrëveshje – nëse Perëndimi mund ta shpëtojë atë

Shkruan: Edward P. Joseph Një marrëveshje historike në Ballkan ende ka nevojë për ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Evropës. Marrëveshje ose jo marrëveshje?...

Agim Vinca: Humbjen e pushtetit shumëvjeçar këto parti po e përjetojnë si tragjedi

Agim Vinca Nuk e kam ditur, nuk e kam besuar, se Aleanca dhe PDK-ja e, deri diku, edhe Nisma, do ta përjetojnë aq rëndë humbjen...

Një rrymë regresive letrare

Shkruan: Shaban Murati Është formuar një rrymë regresive letrare e përbërë nga disa shkrimtarë të pakicave etnike në Shqipëri, të cilët në bashkëveprim po keqpërdorojnë...

Analizë e Sputnikut rus: Amerika përgatit “come back” në Ballkan, Kosova a Bosnja –...

Amerika po përgatit kthimin e madh - "come back" në Ballkan, por se a do ta zgjedhë si pikë fillestare Sarajevën apo Prishtinën, varet...

Shoqëria feudale dhe demokracia sot

Shkruan: Mr.Ali Hertica Në gjendjen e sotme të mesjetës, dhënia e një leksioni mbi feudalizmin ose shoqërinë feudale të mesjetës kërkon një shpjegim të mëtejshëm....

Përfaqësues të lartë të Kishës Ruse vizitë ‘sekrete’ në Maqedoninë e Veriut, cili është...

Shkruan: Naser Pajaziti Një delegacion i lartë kishtar rus i udhëhequr nga Mitropoliti Atnonij sot ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut, për një vizitë tre...