Kosovë, ekspertët: Kushtetuesja s’ka mandat të vendosë afate kohore për formimin e qeverisë

Mundësia që Gjykata Kushtetuese përmes një aktgjykimi të vendos afate kohore për formimin e qeverisë, po shihet si shkelje e Kushtetueses dhe jashtë kompetencave...

Vritet me breshëri kallashnikovi në hyrje të shtëpisë Shkëlzen Velaj

Vlora është tronditur sërish nga vrasjet e tipit mafioz. Pak pas mesnate një atentat është bërë ndaj shtetasit Shkëlzen Velaj rreth 43 vjeç. Ngjarja e...

Kuvendi i Shqipërisë diskuton pr/rezolutën për të dënuar genocidin serb në Srebrenicë

Kuvendi i Shqipërisë po diskuton projekt-rezolutën për të dënuar gjenocidin serb në Srebrenicë. Projekt-rezoluta është depozituar nga mazhoranca socialiste. Punimet në këtë seancë po...

Kurti në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka ndërmarrë javët e fundit një lloj ofensive për informimin e zyrtarëve dhe institucioneve evropiane dhe amerikane...

Wesley Clark ‘godet’ Serbinë, mediat atje reagojnë ashpër

Wesley Clark ka dërguar porosi për Serbinë duke deklaruar se “mënyra e vetme e juaja për dalje nga kultura e shekullit 19 është të...

Me sa “sheholl” bashkëpunëtorë të UDB-së vepronte SHIK-u? / Vrasjet politike, strategji e kujt...

Rrëfimi personal i Fatmir Shehollit, ka rikthyer në vëmendje të opinionit një të kaluar mjaft të errët për një pjesë të organizimit dhe veprimtarisë...

Luljeta Shala, Lulja e Drenicës që ra dëshmore e UÇK-së

Lulja e Drenices deshmorja Luljeta Shala e cila mori pjes né betejen e Llapushnikit me 8, 9, 10 maj 1998. Në atë betej përveç luftes...

​22 vjet nga ndalja e bombardimeve të NATO-së kundër forcave serbe

Sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Havijer Sollana, më 10 qershor 1999 kishte lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit, kurse, Këshilli i Sigurisë së OKB-së,...

Kamberi takon Kurtin, e falënderon për përkrahjen

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Kamberi këtë e ka bërë të ditur përmes një...

​Tensione në protestën e artistëve – dëgjohen dy shpërthime

Në një moment janë dëgjuar dy shpërthime. Më pas në ajër janë ngritur re tymi. Pavarësisht se fillimisht pati një tension mes qytetarëve që...

Opinione