​Ky ushqim i shëndetshëm mund të jetë shkaku i shumë sëmundjeve

Edhe pse e lirë, e lehtë për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara.

Fasulet janë fara e bimëve që lulëzojnë nga familja Fabaceae dhe klasifikohen si bishtajore. Përmban aminoacide që janë blloqet ndërtuese të proteinave që trupi përdor për të shëruar dhe krijuar indet e reja, të tilla si kockat, muskujt, flokët, lëkurën dhe gjakun. Ekzistojnë shumë lloje të fasuleve, të tilla si fasulet prej kallaji, të zeza, garbanzo, të kuqe dhe të tjera, dhe sot mund ta blini në shumë mënyra (të papërpunuara, të thata, turshi, të konservuara).

Dhe ndërsa shumica e njerëzve e lavdërojnë atë, ka disa gjëra që shumë nuk i dinë për të.

Polemika mbi fasulet

Veganët dhe vegjetarianët shpesh mbështeten te fasulet e zeza, thjerrëzat dhe llojet e tjera të bishtajoreve si burimi i tyre kryesor i proteinave. Sidoqoftë, një fëmijë si Paleo dhe Keto shmang plotësisht fasulet sepse përmban përbërje të diskutueshme të quajtura lektina.

Ekzistojnë edhe lloje të ndryshme të fasuleve. Ndërsa qiqrat (ose fasulet garbanzo), fasulet marinare dhe shumë të tjerë janë burime të mira të vitaminave B, shumica e amerikanëve konsumojnë fasule të konservuara, plot aditivë dhe pa lëndë ushqyese të dobishme.

Përfitimet shëndetësore të fasuleve

Një shumë e ushqyesve janë të paketuara në këtë kokërr modeste. Prandaj fasulet janë të pasura me fibra dietike, janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe përmbajnë vitamina si folat dhe hekur. Gjithashtu, zakonisht sjell pak yndyrë dhe është pak kalorike, duke e bërë atë një përbërës kryesor në dietën mesdhetare dhe një dietë të bazuar në karbohidrate.

Për më tepër, fasulet mund të jenë mirë për zemrën tuaj! Një studim zbuloi se fasulet në veçanti ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjes së zemrës. Një studim tjetër zbuloi se konsumimi i fasuleve të pjekura ndihmon në uljen e faktorëve të rrezikut për diabetin e tipit 2, ndërsa studime të tjera zbulojnë se ngrënia e fasuleve mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në zorrën e trashë.

Nëse, nga ana tjetër, po përpiqeni të humbni peshë, lajmi i mirë është se një studim tjetër ka zbuluar se konsumimi i fasuleve shoqërohet me perimetër më të ulët të belit, peshë më të ulët trupore dhe madje edhe presion të ulët të gjakut.

Por, para se ta përfshini atë në pothuajse çdo vakt tuajin, duhet të studioni dhe kuptoni anën tjetër.

A mund të jenë jo të shëndetshme fasulet?

Problemi më i madh me fasulet është se ato përmbajnë lektina, të cilat gjithashtu janë të pranishme në sasi të mëdha në drithëra. Lektinat veprojnë kryesisht si ferra në shkurret e trëndafilit – një masë mbrojtëse për bimën. Sigurisht, ato nuk e lëndojnë lëkurën tuaj si ferrat, ato sulmojnë sistemin e tretjes.

Steven Gundry, një kirurg i mirënjohur dhe autor i The Plant Paradox for Wellness Mom, e shpjegoi atë në këtë mënyrë:

“Lektinat janë një proteinë bimore ngjitëse dhe bimët i projektojnë ato si një mekanizëm mbrojtës kundër konsumit. Kjo bimë nuk dëshiron të hahet … kështu që një mënyrë se si mund të luftojë njerëzit ose kafshët e tjera që i hanë ato është të prodhojmë lektina të përmendura, të cilat pëlqejnë të lidhen me molekula të caktuara të sheqerit në ne. Tani, këto molekula sheqeri më pas shkojnë në murin tonë gastrointestinal dhe enët e gjakut dhe në nyjat tona dhe vendosen atje. Sapo të ketë mjaftueshëm prej tyre, ato mund të shkaktojnë thyerjen e pengesës dhe rrjedhjen e tyre janë gjithashtu një shkak kryesor i artritit, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve autoimune”.

Kjo është edhe arsyeja pse drithërat, fasulet dhe ushqimet e tjera që përmbajnë lektinë nuk mund të hahen të gjalla. Në fakt, gëlltitja edhe e disa copave të papërpunuara të fasuleve mund të shkaktojë të vjella dhe probleme me tretjen.

Një problem tjetër me lektinat është se ato mund të kontribuojnë në mbipesha dhe diabetin. Lektinat mund të lidhen me çdo qelizë proteine që përmbajnë karbohidrate, duke përfshirë receptorët e insulinës dhe leptinës, duke i desensibilizuar ato dhe pa funksionimin e duhur të insulinës dhe leptinës, mund të ndodhin probleme të tilla si sindroma metabolike.

Si të zvogëloni lektinat në fasule dhe drithëra

Për fat të mirë, është e mundur të zvogëlohet sasia e lektinave në fasule dhe drithëra duke përdorur disa metoda tradicionale të gatimit. Fermentimi, njomja dhe gatimi në një tenxhere ekspres janë mënyra të dobishme për të zvogëluar lektinën, por mbani në mend se asnjë nga këto metoda nuk do t’i heqë plotësisht lektinat.

Mënyra më e lehtë për të hequr lektinën para gatimit është të lagni fasulet e thata brenda natës. Për rezultate më të mira, mbuloni fasulet plotësisht me ujë të ftohtë dhe shtoni pak sodë buke për të neutralizuar më tej lektinat. Meqenëse lektinat do të lëshohen në ujë, përpiquni të ndryshoni tretësirën e njomjes të paktën një ose dy herë.

Filloni duke e shpëlarë dhe lagur dhe më pas vërini të ziejnë, për të paktën një orë. Pastaj shtoni erëza si hudhër, piper dhe kripë dhe disa nga kulturat si Kombucha ose kos ose kulturë pluhur që mund të blini në dyqan. Vendoseni në një kavanoz hapni butësisht kapakun çdo ditë për ditët në vijim për të lejuar gazrat e grumbulluara dhe kur të keni mbaruar, vendoseni në frigorifer ose në një vend të errët.