​Diplomatët e OKB-së konfirmojnë: Mercenarët rusë po luftojnë në Libi

Mercenarë nga grupi Wagner, një organizatë paraushtarake ruse e afërt me presidentin Vladimir Putin, po luftojnë në Libi, thonë diplomatët e OKB-së, duke cituar një raport të ekspertëve për embargon e armëve të vendit.

Është hera e parë që OKB-ja konfirmoi pretendimet e bëra në mediat amerikane se grupi po mbështet forcën ushtarake Khalif Haftar. Moska ka mohuar të jetë përgjegjëse për vendosjen e këtij grupi.

Raporti gjithashtu zbuloi se Haftar ishte duke u mbështetur nga luftëtarët sirianë.

Wagner është një kompani private e sigurisë në hije dhe mijëra kontraktues të saj besohet se janë në konflikte të huaja nga Siria dhe Ukraina deri në Republikën Qendrore të Afrikës.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit amerikan ka thënë për AFP se grupi është një instrument i politikës së Kremlinit në Libi.

“Paneli ka identifikuar praninë e operativëve ushtarakë privatë nga Wagner në Libi që nga tetori 2018”, thuhet në raportin e OKB, sipas disa diplomatëve që folën me AFP në kushte anonimiteti pasi dokumenti ende nuk është bërë publik.

“Wagner ka siguruar mbështetje teknike për riparimin e automjeteve ushtarake, duke marrë pjesë në operacione luftarake dhe duke u angazhuar në operacione me ndikim”, thuhet në raport.

Ata janë gjithashtu të përfshirë në detyra më të specializuara ushtarake duke vepruar si oficerë të vëzhgimit të artilerisë dhe kontrollorë ajrorë, duke siguruar ekspertizë elektronike kundërmasash dhe duke vendosur skuadra snajperësh.

Vendosja e tyre ka vepruar si një shumëzues i forcës efektive për Haftar. Ekspertët thanë që ata nuk mund të verifikonin në mënyrë të pavarur sa mercenarë të Wagner ishin në Libi, por vlerësuan se janë 800 deri 1.200.

Raporti, i paraqitur më 24 prill në Këshillin e Sigurimit të KB, vëren se ka tensione midis komandës Wagner dhe Haftar.

Ai zbuloi gjithashtu se Haftar po merr ndihmë nga luftëtarët sirianë, duke e komplikuar më tej konfliktin.

Haftar ka hapur një konsullatë në Damask, ku regjimi i presidentit sirian Bashar al-Assad mbështetet nga Rusia.

Raporti i OKB-së thotë se mercenarët sirianë tani po luftojnë përkrah Haftarit, por nuk mund të identifikohet se kush është përgjegjës për trajnimin dhe financimin e tyre.

Mercenarët sirianë arritën në Libi përmes të paktën 33 fluturimeve të operuara nga ndërmarrja private siriane me qendër në Damask, Cham Wings Airlines që nga fillimi i këtij viti, sipas raportit, duke shtuar se ata numëronin më pak se 2.000.

Forcat pro-Haftar janë duke luftuar për të kapur kryeqytetin Tripoli nga GNA që nga prilli 2019.

Përfshirja ushtarake e jashtme ka përkeqësuar konfliktin, me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Rusia që mbështesin Haftar dhe Ankara duke furnizuar GNA.

Një armëpushim i janarit i ndërmjetësuar nga Turqia dhe Rusia është shkelur vazhdimisht.

Përfshirja e Wagner në konflikt u zbulua së pari nga gazetat amerikane The New York Times dhe The Washington Post vitin e kaluar. Të parët vendosën numrat e tyre në 200, ndërsa këta të fundit thanë se mund të ishte deri në disa mijëra.

Raporti i OKB-së nuk rekomandon sanksione ndaj grupeve ose ndonjë veprim për të parandaluar përfshirjen e tyre.

Një raport i sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres i paraqitur Këshillit të Sigurimit të martën, gjithashtu përmendi mercenarë të huaj, por nuk i identifikoi ata ose nuk rekomandoi ndonjë veprim kundër tyre.