​Biznesmeni i infektuar shpërndan virusin, qindra vetë nën testime

Biznesmeni i paemëruar është në qendër të një rrjeti infektimesh në Britani, Francë e Spanjë pasi kishte qëndruar në Singapor në një konferencë katër ditore shitjesh për kompaninë e tij ‘Servomex’.

Burri në të pesëdhjetat e tij fluturoi nga Azia juglindore në resortin e skive Les Contamines-Montjoie në fund të janarit ku infektoi pesë britanikë duke përfshirë dhe një djalë nëntë-vjeçar, megjithëse vetë nuk kishte treguar simptoma të gripit.

Autoritetet britanike thonë tashmë se “super-shpërndarësi” ka kontraktuar me 183 pasagjerë dhe gjashtë nj erëz të ekuipazhit të fluturimit të linjave ‘Easyjet’ nga Gjeneva drejt Londrës, duke paralajmëruar se ata mund të jenë të infektuar.

Deri tani 13 britanikë janë konfirmuar me koronavirus, pesë në Francë, një në Japoni e një në Spanjë.

Më shumë se 900 njerëz kanë vdekur dhe 37,000 janë infektuar prej nisjes së epidemisë në Vuhan, qytet i cili është vënë nën bllokim për ndalimin e përhapjes./tch