epa07656705 US President Donald J. Trump speaks to the media as he departs the White House for a campaign event in Florida in Washington, DC, USA, 18 June 2019. President Trump is travelling to Orlando to launch his 2020 re-election campaign. Prior to leaving the White House, the President spoke about Patrick Shanahan, who withdrew from consideration to be Trump's permanent defense secretary. He also spoke about tariffs, immigration, and growing tensions with Iran. EPA/JIM LO SCALZO

Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot Kinën se nuk po blen prodhime bujqësore amerikane ashtu sikurse ishte angazhuar Pekini.

“Kina nuk e ka mbajtur fjalën, ajo nuk ka blerë produktet bujqësore të super fermerëve tanë sikurse ishte angazhuar të bënte”, shkruan në “Twitter” presidenti.

“Shpresoj që ajo do e bëjë shumë shpejt”, shton Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot Kinën se nuk po blen prodhime bujqësore amerikane ashtu sikurse ishte angazhuar Pekini.

“Kina nuk e ka mbajtur fjalën, ajo nuk ka blerë produktet bujqësore të super fermerëve tanë sikurse ishte angazhuar të bënte”, shkruan në “Twitter” presidenti.

“Shpresoj që ajo do e bëjë shumë shpejt”, shton Trump.

Bisedimet mes amerikanëve dhe kinezëve për t’i dhënë fund luftës së tyre tregtare rifilluan, pas një bllokimi të papritur në maj, gjatë një takimi mes Trump dhe homologut të tij Xi Jinping në samitin e G20-ës në Osaka, Japoni, në fund të qershorit.

Bisedimet mes amerikanëve dhe kinezëve për t’i dhënë fund luftës së tyre tregtare rifilluan, pas një bllokimi të papritur në maj, gjatë një takimi mes Trump dhe homologut të tij Xi Jinping në samitin e G20-ës në Osaka, Japoni, në fund të qershorit.

Loading...