Macron: Brexit i shpejtë pas zgjedhjeve britanike

Presidenti francez, Emmanuel Macron theksoi sot se dëshironte një avancim të shpejtë për sa i përket çështjes së Brexit, menjëherë pas rezultateve të zgjedhjeve...

Algjeria burgos dy ish-kryeministra për korrupsion

Një gjykatë në Algjeri i dënoi dy ish-kryeministra me burgim të gjatë, për shkak të përfshirjes në vepra korruptive. Ahmed Ouyahia u dënua me 15...

Apartamente vetëm “për gjermanët” – dënohet qiradhënësi

Një qiramarrës i interesuar, me origjinë nga Burkino Faso (Afrikë), kishte shprehur interes për një apartament në Augsburg dhe sipas fjalëve të tij ishte...

Demokratët prezantojnë akuzat kundër Trumpit

Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara prezantoi të martën akuzat formale kundër presidentit amerikan, Donald Trump. Trump po përballet me procedurat...

Izrael, gjasa të shumta për zgjedhje të reja parlamentare

Izraeli do të shkojë në votimet e treta më 2 mars 2020, nëse parlamenti izraelit, Knesset, do të shpërndahet të mërkurën e ardhshme. Kryeministri Benyamin...

Disa të vrarë nga të shtënat në një spital në Çeki

Gjashtë njerëz janë vrarë nga të shtënat në një spital universitar në Ostravë të Republikës së Çekisë, kanë njoftuar autoritetet lokale. Policia u vu...

Erdogan: Nuk e pranoj çmimin Nobël edhe nëse ma japin!

Presidenti Erdoğan tha se nuk do ta pranonte Çmimin Nobel për Paqe në rast se një ditë do t'i jepej atij. Erdoğan: Në Evropë ekziston...

Flet për Lajm kandidatja shqiptare për kryeministre në Liban: Dua ta udhëheqë Libanin si...

Xhada Arnauti (Xhada Shqiptare në përtkhim nga turqishtja) është mes kandidatëve për kryeministër në Liban. Ajo është emër i njohur në Liban dhe më...

Kroacia i bashkohet Kosovës dhe Shqipërisë, bojkoton shkrimtarin proserb!

Kroacia është shteti i radhës që konfirmon se nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel për letërsinë. Nesër pritet...

Erdoğan: Dhënia e Nobelit një racisti, shpërblim i shkeljeve të të drejtave të njeriut

Erdoğan: Dhënia e Çmimit Nobel në Letërsi një personi racist nuk do të thotë asgjë tjetër përpos shpërblim i shkeljeve të të drejtave të...

Opinione