SHBA-ja dhe Irani shkëmbejnë të burgosur

Irani dhe Shtetet e Bashkuara kanë shkëmbyer të burgosur. Ky njoftim vjen në kohën kur tensionet ndërmjet dy shteteve janë të mëdha. Xiyue Wang, student...

Shqiptarja e re me shami në kokë, shkakton duartrokitje frenetike dhe fiton shtetësinë zvicerane

Një shumicë e vogël e votuesve të Aadorfit në Zvicër, e kundërshtuan këshillin lokal. Bëhej fjalë për aplikimin e natyralizimit të një shqiptareje 22-vjeçare....

Vazhdojnë problemet shëndetësore për Merkel, gati sa nuk rrëzohet në vizitën e saj në...

Vizita e saj e parë në ish-kampin gjerman të përqendrimit Aushvic-Birkenau ishte për Kancelaren Merkel padyshim gjithçka tjetër, por jo e lehtë. Angela Merkel bëri...

Historia si hyri SHBA në Luftën e Dytë Botërore

Më 7 dhjetor të vitit 1941, ndodh një sulm i papritur ushtarak ajror nga marina perandorake japoneze marinës kundër bazës detare të Shteteve të...

OKB: 7 000 persona të arrestuar në Iran

Të paktën 7 000 persona u arrestuan pas protestave që kanë filluar muajin e kaluar në Iran, theksoi sot Komisariati i Lartë i...

SHBA, niveli i punësimit më i lartë se parashikimet

Ekonomia amerikane ka krijuar një numër të madh të vendeve të punës në muajin nëntor, +266 000, për shkak të rikthimit të punonjësve të...

Merkel: Kujtimi i krimeve naziste i pandashëm nga identiteti gjerman

Kujtimi i krimeve naziste është i pandashëm nga identiteti gjerman, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel, në ish-kampin nazist të Auschwitzit. Vizita e parë e...

Sërish të shtëna fatale në një bazë të ushtrisë amerikane

Një person i armatosur vrau së paku tre vetë në një bazë të ushtrisë amerikane në Pensakola të Floridës, përpara se të qëllohej për...

Reagon BE-ja: Ngjarjet në Reçak, të pamohueshme

Lidhur me deklaratën e presidentit serb, AleksandarVuçiq, i cili më 5 dhjetor ka thënë që “krimi në Reçak është i fabrikuar”, kanë reaguar edhe...

Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve

Kryeministri francez, Eduard Philippe rikonfirmoi sot vullnetin e tij për të përfunduar reformën e pensioneve në Francë, por premtoi se kjo do të bëhej...

Opinione