Të paktën 17 persona humbin jetën nga temperaturat e ulëta në Afganistan

Temperaturat shumë të ulëta kanë lënë të vdekur së paku 17 persona në Afganistan të shtunën, deklaruan autoritetet, përderisa reshjte e mëdha të borës...

Merkel: Brexit, thirrje zgjimi në zhvendosjen e gjeopolitikës

“Bashkimin Evropian e shoh si sigurimin e jetës tonë. Gjermania është shumë e vogël për të ushtruar ndikim gjeopolitik më vete dhe kjo është...

Bisedime në Vjenë për shpëtimin e marrëveshjes bërthamore

Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin nisën të premten një takim me zyrtarë të Republikës Islamike, në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen...

I vd iq djali në Kosovë, babai padit shtetin Gjerman

Udo Horn nga Neupetershejni, një fshat i Kotbusit në Gjermani, ka nisur një lu ftë ligjore kundër Republikës Federale të Gjermanisë. Për djalin e tij,...

Udhëzim i shkurt për studentët që dëshirojnë të studiojnë në Gjermani

Nëse ju synoni që të studioni në Gjermani, iu duhet një tërësi informacionesh. Ju duhet të përzgjidheni një program studimi, e pastaj të shikoni...

Valë tërmetesh në Azi, tronditet Kina dhe Japonia

Një tërmet në Kinë shënoi të mërkurën të plagosur, edhe pse me një intensitet goditjesh sizmike afër 5 ballë. Në Japoni një tërmet i...

Erdogan: Valë e re refugjatësh, nuk e përballojmë dot

Mijëra sirianë që po largohen prej muajit nëntor nga konfliktet shpresojnë të gjejnë një strehë në Turqi. Presidenti turk Erdogan thotë se situata po...

Kthen çantën e humbur me 16 000 euro

Një 63-vjeçar mori një surprizë të bukur për Krishtlindje, kur një kalimtar i ndershëm i ktheu atij çantën e shpinës, të mbushur me dhurata...

Hong Kong, dita e parë Vitit të Ri fillon me protesta

Në ditën e parë të Vitit të Ri në rajonin special administrativ të Kinës, Hong Kong, mijëra protestues u mblodhën në Parkun Victoria, duke...

Irani: Kemi vrarë 80 amerikanë me raketat tona

Natën e fundit Irani ka lëshuar dhjetëra raketa mbi caqet ushtarake amerikane në Irak. Sot ata pretendojnë se kanë vrarë rreth 80 amerikanë në këto...

Opinione