Zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe është peng i vullnetit politik !

Shkruan: Qenan Aliu Komisioni i Venecias nuk sjellë vendime por harton dhe miraton rraport lidhur me kërkesën që është lëndë shqyrtimi. Raporti përmban sugjerime ,rekomandime...

Mickovski këmbë përmbi këmbë te BDI-ja, si në shtëpinë e vet!

Nga Safet Xhelili Në selinë e BDI-së është mbajtur takim mes kryetarit të Kësaj partie, Ali Ahmeti dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Mickovski. Pas takimit Ahmeti...

Në Tetovë i paskan ngritur përmendore mjaft të bukur Fadil Sulejmanit

Kadri Metaj Ne Tetove i paskan ngrite shtatore mjaft te bukur themeluesit te Universitetit, profesor Fadil Sulejmanit. Ne kete kohe te zymte te luftes...

Fejzi Hajdari: Sa shpejt reagojnë Ambasada e Kosovës dhe Shqipërisë kur rrezikohet BDI-ja. Ku...

Botuesi i gazetës Lajm, Fejzi Hajdari nëpërmjet një statusi në profilin e tij në fejsbuk ka reaguar ndaj diplomatëve të Kosovës dhe...

BIA serbe po tenton të pengojë formimin e Qeverisë së Albin Kurtit!

Në interesin nacional të Serbisë është që Kurti të mos formojë qeverinë. Ka indikacione se BIA ( Shërbimi i Inteligjencës Kombëtare-Bezbednosno-informativna agencija) ka rrjet të...

Tetovarët dikur i rezistonin regjimit, sot i nderojnë ata që ua shanë nënat!

Xhevdet Hajredini Duhet shtuar poashtu se jo rastësisht pikërisht në Tetovë gjatë tetëdhjetave regjimi ushtroi represion politik dhe policor më të egër mbi nxënësit dhe...

Gafur Adili: Alternativa udhëhiqet nga intelektualë atdhetarë të devotshëm

Gafurr Adili Sonte (27.12.2019), te Rest. Bruxel të f. Aranjell të Kërçovës (pronari z. Dervish Zeqiri), me pjesërrjen e tyre na nderuan drejtuesit e lartë të...

Rreth “Mini Shengenit”

Para samitit në Durrës, 20-21 dhjetor 2109 Shkelzen Maliqi Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet në Durrës me 20 dhe 21 mund...

Zgjedhjet e 12 prillit dhe gjasat e djegies politike

Arbër Çeliku Rrethanat e krijuara politike në RMV, të cilat karakterizohen si tepër të brishta, duke pasur parasysh lëmshin me fije të pleksura ngjeshur me...

Kumanova nuk lejon më të kthehen skenaristët e përgjakshëm

Shkruan: Hadi Osmani Është e vërtetë se në qeverisjen 3 vjeçare të LSDM-së nuk u zbardhën të gjitha rastet e montuara dhe të përgjakshme...

Opinione