-1 C
Skopje
Wednesday, February 20, 2019
Home KURIOZITETE

KURIOZITETE

Mos pini më shumë se kaq cigare në ditë, mund të...

Pirja e 20 cigareve në ditë ose më shumë mund të dëmtojë shikimin tuaj dhe aftësinë për të parë ngjyrat, ka zbuluar një studim. Duhanpirësit...

4 pyetjet që duhet t’u bëni fëmijëve çdo natë para se...

Pak para se fëmijët të flenë, kanë një periudhë të shkurtër kohe gjatë së cilës duan të kalojnë me ju edhe disa minuta. Para...

Ndërruesve manual të shpejtësive po u vije fundi

Vetura me ndërrues manual të shpejtësive dalngadalë po u vije fundi. Kjo për shkakë, se ato tani janë më të shtrenjta. Për vite me radhë, makinat...

E pranon shkenca, njeriu e do qenin si fëmijën

Studiuesit japonezë kanë matur sasinë e oksitocinës në urinën e zotëve që përqafojnë kafshën e tyre dhe kanë arritur në përfundimin se është e...

Televizori ndikon në peshën e fëmijëve

Qëndrimi para televizorit është një nga rreziqet për obezitetin tek fëmijët. Sipas studimit, fëmijët që luajnë video-lojëra, ushqehen apo janë pranë kompjuterit, kanë më...

12 mënyra për t’u ngritur sërish pas një pengese

Kur nisët biznesin tuaj, ju mund të keni imagjinuar një ngjitje graduale por shpërblyese drejt suksesit. Sigurisht, ju e keni ditur se ka disa...

Ja cili është kuptimi i ngjyrave të flamurit të Gjermanisë..

Para 100 vitesh tre ngjyra – e zeza, e kuqja dhe e arta u kthyen në ngjyrat kombëtare gjermane. Por ky kombinim ka një...

Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë...

Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN’në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN’së për të...

E papritur, kaq fëmijë mund t’i bëni gjatë jetës suaj

Gratë nuk mund të kenë fëmijë aq sa burrat. Paramendoni të keni aq fëmijë sa mund të udhëhiqni një fabrikë të tërë. E tillë është...

Pse disa vezë janë më të errëta, e disa të bardha?

Ngjyra e pulës, apo pigmentet e saj ndikojnë edhe në ngjyrën e vezës së tyre. Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha...

OPINIONE