15.9 C
Skopje
Saturday, April 20, 2019
Home KULTURË

KULTURË

Ansambli “Karshiaka” po përgatitet për Festivalin ndërkombëtar “Skupi” (VIDEO)

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Karshiaka po përgatitet intensivisht për edicionin e 13-të të Festivalit ndërkombëtarë “Skupi” që do të mbahet nga data 28-31...

Tre Tenorët, së shpejti në skenën e Operës së Maqedonisë së...

Mbrëmja e datës 15 prill, do të mirëpres tre tenorët shqiptarë në skenën mjaft të përfolur në zhvillmet e fundit artistike të Maqedonisë. Përsëri,...

Kori “Siparantum” për herë të parë pranë artdashësve Tetovarë

Në kuadër të festivalit “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”, vjen për herë të parë kori i famshëm “Siparantum”. Një emër mjaft i veçantë, por...

Piano Trio, pjesë e festivalit “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”

Emra të rinjë të muzikës së kultivuar, do jenë pjesë e festivalit më në zë në Maqedoninë e Veriut. Instrumentistë të talentuar dhe me...

Agim Poshka promovon librin e ri, studime për të drejtat për...

Issues (Ishjus), është libri më i ri, që u promovua në hapsirat e Universitetit të Evropës Juglindore, me autor, Agim Poshkën. Autori në libër...

Vokalisti i Iron Maiden, “Qytetar Nderi” i Sarajevës

Bruce Dickinson, vokalisti i grupit të muzikës heavy metal, Iron Maiden, ka marrë titullin “Qytetar Nderi” në Sarajevë të shtunën, në shenjë vlerësimi për...

Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore

Një makineri e cila Luftës së Dytë Botërore e përdorur për të deshifruar kodet e luftës, është rindërtuar pas një periudhe prej shtatë vitesh...

“Në mes” vlerësohet në Lituani për fuqinë kinematografike

“Ky film është si një përrallë, të gjithë na tërhoqi ndriçimi i tij, aftësia për të shtjelluar tregimin e vet dhe tërheqjen e fuqishme...

Grupi nga SHBA-ja sot interpreton në Gjakovë

Interpretuesit amerikanë të folk muzikës, “Kyle Dillingham & Horseshoe Road” janë duke vizituar Kosovën në kuadër të një programi të mbështetur nga Ambasada e...

“Ylbere dashurie” dhe Sadije Aliti me promovim në Suedi

Vëllimi poetik  “Ylbere dashurie”- “Regnbågar av kärlek” i përkthyer në gjuhën suedeze promovohet në Suedi. Libri më i ri i poetes tetovare Sadije Aliti,...

OPINIONE