30.2 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Home KULTURË

KULTURË

​Mbahet festivali “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”

Në Deçan nis edicioni i 9-të më radhë të festivalit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”, i cili mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës...

Muzika tradicionale rumune me një koncert në pazarin e Korçës

Muzika tradicionale rumune ka ardhur me një koncert në ambjentet e pazarit karakteristik të Korçës. “Ducu Bertzi & friends” solli mbrëmjen e së shtunës...

Ministri Gashi përkujton dëshmorin Pal Paluca në 20-vjetorin e rënies

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Kujtim Gashi, në 20-vjetorin e rënies ka përkujtuar veprën dhe sakrificën e dëshmorit Pal Paluca. Me vendim të...

Dy libra të rinj, për fëmijët e të rinjtë e nga...

Biblioteka shqiptare do të pasurohet edhe me dy libra të rinj, njëri me poezi dhe tjetri me poezi dhe ese të nxënësve të moshave...

Ansambli “Drenica”, çmimin i’a dedikon Bekim Jasharit

Në festivalin folklorik “Hasai Jehonë”, në edicionin e 30-të, ansambli “Drenica”, Skenderaj,  u shpërblye me çmimin “Grup i Dalluar i Rapsodëve”. Këtë çmim  ky grup...

“Lirinë nuk jua solla unë, atë e gjeta në mesin tuaj!”

Pjesë nga “Historia e Skënderbeut” e Fan Nolit Skënderbeu pasi priti përgëzimet e zakonta, u majti këtë fjalë krerëve dhe popullit të mbledhur, sipas Barletit: “Kapedanë...

Ngadhnjim Mehmeti me dy çmime të arta dhe një të argjendtë...

Për të dytën herë, artisti Ngadhnjim Mehmeti është vlerësuar në “Graphis Poster Annual” që mbahet në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, transmeton Portalb.mk. Mehmeti këtë vit...

Ambasadorja e vullnetit të mirë, Elvana Shala prezanton denjësisht Kosovën në...

Elvana Shala, ambasdorja e vullnetit të mirë po merr pjesë në Samitin Botëror Rinor që po mbahet në Qipro. Ajo atje ka prezantar denjësisht...

“Bini” i Erblin Nushit fiton çmim në garën rajonale të Emmy...

Filmi “Bini” nga Erblin Nushi është shpërblyer për arritje të jashtëzakonshme në produksion në kategorinë e studentëve në garën rajonale të Emmy Awards, The...

Për herë të parë në kryeministri janë bërë publike foto të...

Momentet më të rëndësishme të jetës së aktorit gjenial Aleksandër Moisiu në 44 foto të printuara në kanavacë janë bërë publike për herë të...

OPINIONE